Старше за Путіна. Які раритети Росія везе на фронтСюжет

Фото: Танк Т-54-2 соцсети

Росія повертає на озброєння старі радянські танки Т-54 та Т-55, випущені у 40-50-х роках. Фото потяга з машинами з’явилося в соцмережах.

Росія повертає з баз зберігання старі радянські танки Т-54 та Т-55, яким понад 70 років. Військову техніку почали перевозити ближче до кордону з Україною з Далекого Сходу. Розслідувальний проект Conflict Intelligence Team (CIT) отримав фотографії ешелону і уточнює, що поїзд із цими танками нещодавно вийшов із міста Арсеньєв Приморського краю, де розташована 1295-а Центральна база резерву та зберігання танків.

Повернення радянських танків

Повернення танків Т-62 до лав Збройних Сил РФ під час російсько-української війни фіксується з літа, але зняття зі зберігання танків Т-54/55 відбувається вперше. Група CIT вивчила архівні фотографії 1295-ї бази з відкритих джерел та виявила, що там зберігається значна кількість танків Т-62М(В) (крім сучасних танків Т-80БВ і Т-72Б). Також було знайдено фотографії танків Т-55 та Т-54.

Аналіз супутникових знімків цієї бази показав, що з червня по листопад 2022 року з неї було вивезено щонайменше 191 танка (переважно Т-62). Однак цифра могла бути значно вищою, оскільки більшість боєздатних машин, як правило, стоять в ангарах і зафіксувати їх вивезення за супутниковими знімками неможливо.

Т-54/Т-55

Радянські танки Т-54 та Т-55 прийнято ділити за двома індексами як дві різні моделі, але насправді вони є частиною однієї лінійки бойових машин, уточнює Мілітарний. Ці танки постійно модернізувалися, але концептуально залишалися незмінними.

Радянські танки Т-54 і Т-55 можна відрізнити від пізніших Т-62 характерним «зазором» між передніми першим і другим опорними котками. Ще однією характерною рисою є дульний злам на кінці ствола гармати Д-10Т і характерна опукла кришка радіатора на верхній частині вежі.

Перші модифікації танка Т-54 були прийняті на озброєння Радянської Армії у другій половині 1940-х років, а танк Т-55 – 1958 року. Після розпаду СРСР ці танки у великій кількості було придбано Збройними Силами Росії. Їх зосередили у Східному військовому окрузі. Останні Т-55 були зняті з бойового чергування та замінені на сучасніші Т-80БВ лише у 2010 році.

Зазначимо, танк Т-54 та Т-54 є наймасовішим танком в історії. З 1947 року було випущено понад сто тисяч таких машин. Цей танк вироблявся в СРСР, Чехословаччині, Польщі та Китаї (Тип-59/69/79).

Передбачається, що зараз ці танки можуть опинитися як на фронті в Україні разом із Т-62, але після ремонту їх також можуть відправити до Сирії. Зазначимо, на даний момент відновленням російських танків займаються три бронетанкові заводи, але тільки один з них спеціалізується на ремонті танків Т-55 і Т-62. Це 103-й бронетанковий ремонтний завод, тому машини доставлятимуться туди.

«Нам важко назвати можливі сфери застосування цих танків, але в будь-якому випадку, поряд зі зняттям зі зберігання БТР-50 і встановленням на МТ-ЛБ корабельних зеніток це однозначно свідчить про серйозні проблеми із забезпеченням ЗС РФ бронетехнікою», — йдеться в повідомленні CIT.

Журналіст і блогер Денис Казанський все ж таки вважає, що танки Т-54 і Т-54 знімають з консервації для перекидання в Україну.

«Старше за Путіна. Мабуть, скоро Т-34 підуть. А потім «Клим Ворошилов», — написав він.

Подібні танки в Україні

Восени 2022 року стало відомо, що Словенія передає Україні 28 власних танків М-55С. М-55С — це фактично модернізація радянського танка Т-55, але, як зазначають у Словенії, це «вже зовсім інша машина».

М-55С справді суттєво відрізняється від свого попередника. Танк отримав нову зброю — 105-мм Royal Ordnance L7 з теплоізоляційним кожухом, одне з найвдаліших танкових знарядь усіх часів. Башту та корпус прикрили додатковою динамічною бронею, що навіть змінило силует танка, наблизивши його до сучасних.

 Танк M-55S  

М-55С також отримав цифровий балістичний обчислювач та стабілізацію зброї, приціл Fotona SGS-55 з лазерним далекоміром, приціл командира Fotona COMTOS-55, покращений двигун, нові гумометалеві гусениці та навіть лазер ЛІРД-1А, пов’язаний із гранатометом ІС-6.

У той же час модернізовані Росією Т-54 і Т-55 мають багато недоліків — критично низький рівень захисту, відсутність далекомірів та балістичних обчислювачів, примітивні приціли, слабка система стабілізації зброї.

Проте зазначимо, що при ремонті і заміні вузлів, що вийшли з ладу без особливого втручання в конструкцію, старий нічний приціл ТПН-1-22 може бути замінений на штатний російський тепловізійний приціл 1ПН-96МТ-02 з вбудованим лазерним далекоміром, який вже був помічений на відновлених Т-62 і «мобілізаційних» модифікаціях танків Т-72 та Т-80.

Джерело